Prečo psy žerú trávu?

Baví ma pozorovať prírodu, pretože je dokonalá a plná inšpirácie. Zvieratá majú niektoré zmysly dokonalejšie ako my ľudia a dokážu inštinktívne využívať bohatstvo, ktoré nám príroda dáva. Planéta Zem oplýva dokonalým ekosystémom, ktorý sa nám ľuďom ešte zďaleka nepodarilo rozlúštiť.

Premýšľali ste niekedy o tom, prečo sú psy tak odolní, keď pijú špinavú vodu z kaluží, sú schopní zožrať rozkladajúcu sa zdochlinu a keď prídu jesenné a zimné nečays, tak to s nimi nič neurobí?

Všimli ste si tiež, že psy veľmi často snoria s ňufákom pri zemi a v tráve a potom tú trávu tiež veľmi radi žerú? Niekedy jej vyvrátia, ale veľmi často nie .. a tiež sa hovorí, že sa tým psy čistia. No niečo na tom asi bude.

Vedci z ďalekého Novosibirsku sa v utajenom výskume na vojenské účely, ktorý trval 40 rokov, zamerali na to, ako ochrániť vojakov pred použitím biologických zbraní. Objavili to, čo zvieratá bežne inštinktívne využívajú k svojej ochrane.

Kľúčom k očistným mechanizmom v prírode sú baktérie kmeňa Bacillus. Konkrétne kmeň Bacillus subtilis žijúci v pôde, čistí vodu prenikajúcu z povrchu do podzemných vôd. Tento kmeň sa vyskytuje aj v tráve, kde ho zvieratá, vrátane našich psích miláčikov, čuchom identifikujú a používajú ho k vlastnej očiste.

Vedci tiež prišli na to, že Bacillus subtilis produkuje v tele okolo 200 rôznych látok, ktoré fungujú podobne ako antibiotiká a ničia nežiadúce vírusy, plesne, huby a patogénne mikroorganizmy. Jednou z najdôležitejších látok, ktorú Bacillus subtilis dokáže v tele vybudiť, je Interferón – proteín, ktorý v tele zodpovedá, za tvorbu imunity.

Tieto poznatky vyústili do vytvorenia preparátu Stelkor, ktorý bol úspešne otestovaný na zvieratách a dlhú dobu nebol komerčne dostupný, bol len pre armádne účely. Po uvoľnení vojenských patentov sa dostal Stelkor aj do bežného predaja a dnes si ho môžeme dopriať aj my v Českej a Slovenskej republike.