Mnohí z nás majú koniec roka spojený s bilancovaním a plánovaním, čo zmeniť v roku nadchádzajúcom. Ak patríte k tým, čo si dali predsavzatie, že zhodí pár kíl, tak by ste nemali zabudnúť na dôležitú vec.
Internet je plný rôznych zaručených receptov ako schudnúť, ale vzhľadom k tomu, že sme každý iný, tak by som odporučil konzultáciu s nutričným špecialistom. Ak to však s redukciou kíl myslíte vážne, potom počítajte s tým, že zmena stravovacích návykov musí byť trvalá. A zrejme budete musieť popracovať aj na strane výdaja energie a zaradiť viac pohybových aktivít – odporúča sa aspoň 30 minút denne.
Na zmenu stravy zareagujú aj Vaše črevá, aby ste predišli hnačke či zápche, je potrebné doplniť diétu o vhodné probiotiká. |
Na zmenu stravy zareaguje aj črevný mikrobiom
Črevná mikroflóra sa nám tvorí už od samého narodenia a jej základ si odnášame z tela svojej matky. Rovnako ako odtlačok prsta alebo DNA, má každý z nás unikátne zloženie črevnej mikroflóry . Veda doteraz nerozlúštila napríklad presné zloženie medu ani pôdy, nedokázala určiť ani presné zloženie našej črevnej mikroflóry .
Črevná mikroflóra sa mení aj so skladbou a kvalitou našej stravy a s celkovou životosprávou. Okrem stravy má na črevnú mikroflóru vplyv napríklad aj dĺžka spánku, stres a aktívny pohyb. Každý máme určite vlastnú skúsenosť zo zahraničnej dovolenky, kde naše črevá reagovali na zmenu stravy.
Správne zloženie črevnej mikroflóry:
- zaisťuje telu správnu výživu buniek a stavia zdravé telo
- zamedzuje priepustnosti čriev (vysoká črevné priepustnosť je príčinou alergických reakcií, potravinových intoleranciou, ale aj kožných problémov ako je potrebné lupienka)
Požičiate si citát z knihy Zdravé črevá od autorov Justina Sonnenburg a Éric Sonnenburgové:
„Mikroorganizmy v našom čreve zásadne ovplyvňujú to, či sme chorí, alebo zdraví, štíhli, alebo obézni, dobre naladení, alebo náladoví. Vinou zmeny nášho jedálnička, nadužívania antibiotík, všadeprítomnej dezinfekcie a vôbec obmedzeného prístupu ku „špine“ záhrad a lesov však stojí náš mikrobiom na prahu vyhynutia. To môže byť hlavný dôvod, prečo naše telo mnohokrát nefunguje, ako má.“
A aké sú najvhodnejšie probiotiká?
Vyskúšal som rôzne lekárenske probiotiká, ale pomohli mi od hnačiek len vo chvíli, keď som ich užíval a po vysadení sa po nejakej dobe situácia vrátila späť.
Nakoniec som sa na odporúčanie dostal k probiotikám založeným na probiotickej kultúre Bacillus subtilis , čo je pôdna baktéria, ktorá nezostáva v tele natrvalo a neosídľuje teda našu unikátnu mikroflóru, ale odstraňuje patogénnu mikroflóru a podporuje tú prospešnú. Zdá sa to trochu rozprávkové, ale funguje to tak že patogénna mikroflóra je kyslej povahy a Bacillus subtilis produkuje v črevách okrem iného oxidanty, ktoré patogénne mikroorganizmy ničia .
Bacillus subtilis produkuje rozličné biologicky aktívne látky, vitamíny a dokonca aj hormóny, vitamíny B1, B6, B2, D a rôzne proteínové komplexy – napr. Interferón alfa , ktoré absorbujú mykotoxíny, patogénne mikrobiálne dioxíny a rádionuklidy a revitalizujú celé telo.
Na trhu existuje niekoľko výrobkov, ktoré Bacillus subtilis obsahujú, nám sa najlepšie osvedčil Stelkor a to nielen svojimi silnými, rýchlymi a dlhodobými účinkami, ale aj výhodnou cenou. Má navyše ako základ extrakt z klíčkov špaldy a ešte jeden druh baktérie Bacillus – Bacillus licheniformis .